Ta witryna korzysta z plików cookie, które są zapisywane na Twoim komputerze. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Wyrażam akceptację polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie www.
W Podróży

"Służące" - film o kobietach, nie tylko dla kobiet

"Służące" to nowość DVD. Film miał premierę w połowie 2011 r., jednak warto do niego wrócić, choćby ze względu na przełomową w karierze Octavii Spencer drugoplanową rolę służącej Minny, ukoronowaną Złotym Globem i Oscarem.

Akcja rozgrywa się w latach 60. XX w. w USA, w prowincjonalnym Jackson w Missisipi, określanym jednym z najbardziej rasistowskich stanów, gdzie "porządna" biała kobieta traktowała czarnoskórą służącą jak śmiecia. Panie domu nie miały pojęcia o wychowaniu własnych dzieci, ba, nawet nie pragnęły się tego nauczyć, gdyż to odrywałoby je od wydawania przyjęć.Ich pociechy żywią więc większe uczucia do czarnoskórych opiekunek niż do rodziców.

Nie jest to żadną pociechą, bo otoczenie i tak w końcu zmieni ich postawy. Na tym tle wyróżnia się Eugenia (Emma Stone), która zaczynając pracę w nowojorskiej gazecie, namawia służące do opowiedzenia o doznawanym poniżeniu. Choć początek jest trudny, bo kobiety boją się rozpoznania i utraty pracy, to ostatecznie książka robi furorę.

Zawstydza Amerykę tym, że wciąż istnieją miejsca, gdzie w człowieku nie widzi się istoty ludzkiej. "Służące" to poruszający dramat obyczajowy. Dzięki genialnej reżyserii mówi o ważnych sprawach w lekki sposób. Wzruszamy się, denerwujemy brakiem szacunku dla ludzi, ale i śmiejemy do łez. Tak ciepły film udało się nakręcić dzięki fantastycznym kreacjom kobiecej obsady. Popłakałem się w kinie, ale przy tym filmie nie warto się tego wstydzić!

Adrian Furgalski